
Kein Zubehör zum Ausstellen
EWP-55XE4F
The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 55" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWP-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
Keine Preise verfügbar. Angebotsanfrage.
Zertifizierungen:


The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 55" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWP-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
Allgemeine Informationen | |
|---|---|
| Hersteller | Peerless Industries, Inc |
| Hersteller-Artikelnummer | EWP55XE4F |
| Hersteller-Webseite | http://www.peerless-av.com |
| Marke | Peerless-AV® |
| Produktreihe | EWP-55XE4F |
| Modell | EWP-55XE4F |
| Produktbezeichnung | EWP-55XE4F Wandhalterung |
| Marketingtext | The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 55" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWP-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more. |
| Anzahl in Packung | 1 Einheit |
| Produkttyp | Wandhalterung |
Produktinformationen | |
|---|---|
| Unterstützte Geräte | Display |
| Maximale Traglast | 40,82 kg |
| Maximal unterstützte Bildschirmgröße | 55 Zoll (139,70 cm) |
| Merkmale |
|
| Ausrichtung | Portrait |
| Minimaler Neigungswinkel | 0° |
| Maximaler Neigungswinkel | 4° |
| Montagefunktion |
|
| Montageoberfläche | Wand |
| Haltbarkeit | |
Abmessungen / Gewicht / Farbe | |
|---|---|
| Farbfamilie | Schwarz |
| Produktfarbe | Schwarz |
| Oberflächenveredelung | Pulverbeschichtet |
| Formfaktor | Wandmontierbar |
| Höhe | 124,54 cm (49,03 Zoll) |
| Breite | 69,55 cm (27,38 Zoll) |
| Tiefe | 11 cm (4,33 Zoll) |
| Gewicht | 18,14 kg |
Sonstiges | |
|---|---|
| Anwendung/Gebrauch | Retail |
| Innen/Außen | Outdoor |
| Zertifizierungen | RoHS, TAA |
| Hersteller-Produktklasse | Wandhalterung |
| Montage erforderlich | Ja |
| TAA-konform | Ja |
| Einhaltung von Umweltvorschriften | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Gewährleistung | |
|---|---|
| Begrenzte Garantie | 5 Jahr(e) |